SVARBIAUSIA – NEPERVERTINTI JĖGŲ
Rigveda mokymo centro vairavimo instruktorius Arnas atkreipia dėmesį, kad susiformavus plikledžiui, vairuotojams reikėtų atsargiau bei atidžiau vertinti eismo sąlygas. Užduotis turėtų būti savo tikslą pasiekti ne kuo greičiau, bet saugiai. Svarbu nepamiršti laikytis saugaus greičio ir atstumo iki priekyje važiuojančio automobilio. Kai slidu, saugų greitį reikėtų rinktis vadovaujantis ne tik kelio ženklais, bet ir racionaliu mąstymu, kadangi stabdymo kelias ant ledu aptrauktos dangos pailgėja ne metrais, o kartais.
„Dažniausios vairuotojų klaidos slidžiame kelyje yra pasirinktas nesaugus greitis ir per mažas atstumas iki kito automobilio, nepagalvojant, kad stabdymo kelias ant slidžios dangos pailgėja net kelis kartus. Važiuojant įprastomis sąlygomis, saugus atstumas iki kito automobilio nustatomas pusę važiavimo greičio paverčiant į metrus. Tačiau plikledžio sąlygomis šį atstumą reikėtų dar padidinti sumažinant greitį. Taip pat verta paminėti, kad kai kurie vairuotojai per daug pasitiki savo įgūdžiais, atsipalaiduoja, neatidžiai įvertina susidariusias eismo sąlygas, ir netgi leidžia sau naudotis mobiliaisiais telefonais, o tai dažniausiai ir lemia eismo įvykius kelyje“.
SOS – AUTOMOBILIS SLYSTA!
Vairuojant slidžiame kelyje, Arnas pataria stabdyti palaipsniui, nes stipriai nuspaudus stabdžio paminą, automobilis gali pradėti slysti. Jeigu jaučiate, kad automobilis jau slysta, nepanikuokite ir stenkitės išlaikyti ramybę. Stebėkite kelią ir švelniai atleiskite akceleratorių. Svarbiausia nesiimti staigių veiksmų, pavyzdžiui, staigaus stabdymo ar stovėjimo stabdžio naudojimo – tai esminės klaidos, galinčios sukelti pavojų.
Vairavimo instruktorius primena, kad stabdant slystantį automobilį su mechanine pavarų dėže, reikėtų nelaikyti išmynus sankabos pedalo. Tokiu būdu tik prailginsite stabdymo kelią, kuris slidžiame kelyje ir taip ilgas. Verčiau išnaudoti galimybę greitai žeminti pavaras, tokiu būdu efektyviau panaudojant stabdymą varikliu ir sutrumpinant savo stabdymo kelią. Tiesa, stabdymą varikliu sunkiau išnaudoti automobiliuose su automatine pavarų dėže. Pavarų dėžės parenkamos pavaros ne visada gali būti palankios stabdymui slidžiame kelyje, o pasirinkti rankinį režimą, jei toks yra, gali neužtekti laiko.
„Jeigu vairuotojas mato, kad laiku sustabdyti nepavyks ir jis gali susidurti su kitu automobiliu, geriausia bandyti nukreipti savo automobilį į mažesnės žalos objektą, pavyzdžiui, tuščią kelio kraštą ar atitvarą. Taip pat, jei yra galimybė, bandykite suvaldyti automobilį taip, kad smūgis būtų nukreiptas į šoninę jo dalį, o ne tiesiai į priekinį ar galinį bamperį – tai gali sumažinti smūgio jėgą. Svarbiausia tokioje situacijoje ramiai sumažinti greitį, nepanikuoti“,– pabrėžia instruktorius.
RIZIKA – GALU VAROMIEMS AUTOMOBILIAMS
Galiniais ratais varomi automobiliai dėl savo svorio pasiskirstymo yra linkę slysti galu, ypač tada, kai greitėjama ar atliekami staigūs manevrai. Todėl dažnai sakoma, kad tokie automobiliai yra pavojingiausi slidžiame kelyje.
Jei vairuojate automobilį, kuris varomas galiniais ratais, reikėtų vengti staigaus stabdymo ir pagreitėjimo. Jei slystate, švelniai sukite vairą į slydimo kryptį, laikykitės saugaus greičio, staigiai negreitėkite. Neišjunkite traukos kontrolės sistemos, kadangi tokiuose automobiliuose galiniai ratai yra atsakingi ne tik už trauką, bet ir už sukibimą su danga.
„Kitaip nei varomi galiniais ratais, priekiniais ratais varomi automobiliai pasižymi geresniu sukibimu su danga, tačiau yra linkę slysti tiesiai. Todėl reikėtų ypač atsargiai elgtis posūkiuose, o pradėjus slysti, atleisti akceleratorių ir nedaryti staigių judesių. Vairuojant visais ratais varomą automobilį, didžiausią pavojų kelyje gali sukelti per didelis vairuotojo pasitikėjimas automobilio sukibimu su keliu. Būtent tai gali lemti per didelį greitį ar staigius posūkius, pamirštant, kad slidžiame kelyje stabdymo kelias išlieka ilgesnis nei įprastai.“
VIENOS TAISYKLĖS NĖRA
Ypatingo dėmesio reikalauja vairavimas slidžiuose užmiesčio keliuose, kurie dažnai būna nenuvalyti. Pasak Rigveda instruktoriaus, jei važiuojate slidžiu užmiesčio keliu ir pastebėjote įkalnę, svarbu jai pasiruošti iš anksto. Pasirinkite tinkamą greitį ir pavarą, jei vairuojate automobilį su mechanine pavarų dėže. Greitėkite tolygiai, kad neprarastumėte sukibimo su kelio danga. Venkite sustoti, nes vėl pradėti judėti gali būti sunku dėl automobilio padangų sukibimo su danga trūkumo.
„Važiuodami slidžia nuokalne, laikykitės didesnio atstumo nei įprastai iki priekyje važiuojančių transporto priemonių. Jei automobilis su mechanine pavarų dėže, įjunkite žemesnę pavarą – tokiu būdu išnaudosite stabdymą varikliu, o jei reikės stabdyti, tai darykite švelniai. Tinkamą greitį labai svarbu pasirinkti prieš posūkius, o paties posūkio metu vengti staigių judesių ir staigaus pedalų spaudimo. Elgiantis atsakingai ir iš anksto planuojant veiksmus, įkalnės, nuokalnės ir posūkiai žiemą taps mažiau pavojingi. Nepamirškite, kad nėra vienos universalios taisyklės, kaip elgtis slidžiame kelyje, viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Tad labai svarbu kritiškai vertinti eismo sąlygas, nepervertinti savo jėgų, būti draugišku ir supratingu kitiems eismo dalyviams.“
Rigveda vairavimo instruktoriai linki saugių kelionių!
Šaltinis: kauno.diena.lt